Cuvée Selection Chardonnay 2010
Alkoholhalt: 13,5 %
Volym: 6 flaskor à 750 ml
Artikelnummer: 114810332
Pris/låda om 6 helbuteljer: 69 euro
Vår Chardonnay har hela tiden varit föremål för att kärleksfullt utvecklingsarbete. Från de första årens fatdominerade krämighet och relativt hög alkoholhalt har vi nu nått fram till ett lite elegantare, stramare vin med mera balanserad alkoholhalt (13,5%).
Tidigare var vinet helt och hållet fatjäst, men från årgång 2009, då en australisk vinmakare tillförde Nya världen-idéer till vårt källararbete, minskades andelen som jäst på fat från 100% till 70%. Att 30% fick jäsa i ståltank gav vinet en fräschare karaktär genom att lite mer syra fick lyfta fram den fina fruktigheten.
Med alla de typiska Chardonnay-aromerna på plats och med en lite friskare syra har det här vinet blivit mindre matkrävande, så även om det fungerar utmärkt till lite kraftigare fiskrätter passar det även utmärkt till skaldjur och lättare fiskanrättningar. Det är dessutom ett perfekt sällskapsvin!
Denna årgång är tappad på 75 cl helbuteljer.



