Från en av de äldsta familjerna i Chablis med rötter så långt tillbaka som till 1590-talet, kommer nu tre utmärkta chablisviner. Domaine Seguinot-Bordet finns i byn Maligny, strax öster om staden Chablis på ”rätt” sida om floden Serein, d v s på den högra stranden, där de sju berömda Grand Cru-vingårdarna ligger och där man även finner ett av de förnämsta Premier Cru-områdena, det som heter Fourchaume. Det som gör den här delen av Chablis så speciell är dels läget i sydsluttningarna ner mot Serein, men framförallt jordmånen, den kalkhaltiga Kimmeridgeleran, som är uppbyggd av oceaniskt sediment och rik på skal av bland annat ostron, vilket i chablisvinerna ger chardonnayvinet den speciella karaktär, som man inte hittar i viner från någon annan del av världen.
På sina 16 hektar producerar Jean-François Bordet, som tog över driften efter sin morfar Roger Seguinot, sina viner med uttalad respekt för miljön.
Det är viner i tre olika kvalitetsklasser, som du nu kan köpa direkt från oss. Beställ eller läs mer om de olika vinerna här.

